Freze Çeşitleri Nelerdir?

Özel Kesici Takımlarda Freze Çeşitleri Nelerdir?

Freze Çeşitleri Nelerdir?

Freze bıçağı nedir?

Bir freze bıçağı, bir CNC veya manuel freze makinesinde ve canlı takımlama özelliklerine sahip bir CNC torna tezgahında kullanılabilen bir araçtır. Frezeleme sırasında takım dönecek ve iş, freze yatağı ile birlikte hareket edecektir; yatay veya yanal bir hareketle hareket eder, ancak dikey olarak hareket etmez. Ana iş mili, aletin sabit bir konumda tutulduğu dikey olarak hareket eder ve malzemeyi kesmek için freze bıçağı olukları (kesme kenarları) kullanır. Farklı takım geometrileri, her bir takımın en uygun nerede ve ne zaman olduğunu tanımlamaya yardımcı olacaktır.

End Mill nedir?

Parmak Freze, profil oluşturma, daldırma, havşa açma, kanal açma, konturlama ve kenar işleme dahil olmak üzere birden fazla uygulamayı gerçekleştirebilen bir frezeleme takımı stilidir. Parmak frezeler yatay, yanal ve dikey hareket eden enine bir düzlemde dönme yönünde kesim yapar. Bu, onları çok yönlü hale getirir ve birçok farklı uygulamayı gerçekleştirmelerini sağlar. Parmak frezeler 2-6 kanal arasında değişir, ancak parmak freze olarak 2 ağızlı değil, kanallı matkap olarak sınıflandırıyoruz.

Slot Matkap nedir?

Slot Drill, 2 kanallı bir frezedir. 2 kanallı geometri, kanal tıkanması olmadan yuvaları kesmek için en uygun olan daha fazla talaş tahliyesine izin verir. Kanallı matkaplarda, merkezde (merkezden kesme) olan ve kanal matkabının daldırılmasına (kesilmesine) izin veren 1 kanal olacaktır. Bir yarık matkapla bir yuva açmak ve ardından işlemi daha hızlı hale getirmek için 3-4 ağızlı parmak freze kullanmak faydalı olabilir. Ancak, yalnızca 2 kanala sahip olmak, daha yüksek oluklu parmak frezelere kıyasla daha yüksek ilerleme hızlarının elde edilmesini önleyebilir.

Slot Matkap ve Parmak Freze arasındaki farklar nelerdir?

Bir yarık matkap, bir matkap ve bir parmak frezenin bir karışımıdır, yani bir matkap gibi dalabilir ve ardından bir parmak freze gibi yuva yapabilir. Tersine, bir parmak freze öncelikle yanal ve yatay olarak kesecektir. Slot matkapların ortasına gelen bir oluğa sahip olacak ve bir Parmak Frezenin ortasında bir açıklığa sahip olacak. Bir yarık matkabı, diğerinden biraz daha uzun olan ve aletin dalmasına izin veren bir oluğa sahiptir.

Oluk sayısı bir kesiciyi nasıl etkiler?

Kanal sayısı, özellikleri ve bir kesicinin kullanılabileceği uygulamaları etkileyebilir. Örneğin, demir içermeyen malzemeler genellikle talaş tahliyesine yardımcı olmak için 2 kanallı kesici gerektirir. Bununla birlikte, Paslanmaz Çelik gibi daha sert malzemeleri keserken, mukavemeti artırmak için 3 veya 4 oluklu bir alet kullanmak daha uygun olabilir. Oluk sayısı ne kadar yüksek olursa, her bir oluk o kadar sığ olur ve böylece daha güçlü bir çekirdek (aletin merkezi) oluşturulur.

Genel Performans ve Yüksek Performanslı kesiciler arasındaki fark nedir?

Genel performans takımları, HSS, Toz Metal ve Katı Karbür kesici serilerinde bulunabilir. Bu aralıklar, düşük ila orta sertlikteki çelikler, Paslanmaz Çelikler ve Dökme Demir üzerinde iyi performans gösterir.

Yüksek Performanslı kesiciler (HPC), çok daha yüksek talaş kaldırma oranları (bazen çok yüksek) için tasarlanmıştır. HPC takımları, yüksek talaş kaldırma oranlarına yardımcı olmak için çok çeşitli farklı geometrilerde sağlanır.

Bunlar, aletin harmoniklerini bozan değişken bir sarmal içerir; sırayla titreşimi önlemeye ve takım ömrünü artırmaya yardımcı olur. Eşit olmayan aralıklı oluklar, bir silme kenarı görevi gördüğü ve yüzey kalitesi gereksinimlerini büyük ölçüde iyileştirebildiği için yüzey kalitesinin iyileştirilmesine yardımcı olacaktır. Egzotik ve Paslanmaz Çelik işleme için Titanox Power serimizde bulunan çift çekirdek, talaş kaldırma oranlarını sınırlarına kadar zorlarken takımınızı güçlendirir.

HSS, Toz Metal ve Katı Karbür arasındaki fark nedir?

HSS – Yüksek Hızlı Çelik, kararsız kurulumlarda manuel veya yarı otomatik işleme için en iyisidir. HSS’nin tokluğu ve dayanıklılığı sayesinde Karbür gibi kolay kırılmaz ve titreşimden etkilenmez. Ayrıca, genel işleme uygulamalarında HSS’nin maliyeti genellikle Toz Metal ve Karbürden çok daha ekonomiktir.

Toz Metal – Toz Metal, HSS ve Karbür arasındaki köprüdür. Titreşimlerin veya dengesiz kurulum gibi belirli kısıtlamaların olduğu manuel veya CNC makinelerinde kullanım için mükemmeldir. Toz metalin atomik yapısı, HSS gibi dayanıklı ve sağlam (titreşimlerin etkisini en aza indirmeye yardımcı olur) ancak aşınma direncine ve karbürün takım ömrüne sahip olduğu anlamına gelir.

Karbür – Karbür alt tabakalar, mikro tanecikli, ultra ince mikro tanecikli ve nano tanecikli (en iyi ve en yüksek performanslı karbür türü) içeren performans seviyelerini gösteren farklı ‘tanelerde’ bulunabilir. Bunların hepsi, tane ne kadar küçük olursa, atomik yapı o kadar sıkı olduğundan performansı etkileyecek ve bu da performansı artıracaktır. Karbürün tüm avantajlarını görmek için, hidrolik tutucu veya hassas pens aynalı sağlam bir kurulum (neredeyse titreşimsiz ve yüksek hız ve ilerleme oranları için kapasite) gereklidir. Bu, takım ömrünü uzatan tükenmeyi önleyecektir.

Neden değiştirilebilir bir kafa frezesi seçmeliyim?

Kaan kesici takım firmasının size önereceği kafa freze seçiminde bir şaft ve kafa satın almanın ilk maliyetleri pahalı görünebilir, ancak uzun vadede paradan tasarruf etmek için etkili bir yöntemdir. Bunun nedeni, ilk yatırımdan sonra, her seferinde yeni bir kesici satın almak yerine uzun vadeli maliyet tasarrufu sağlayan yeni bir kafa satın almanız gerekeceğidir. Bu yöntem ayrıca, şaft zaten tutucuda olduğundan olası arıza süresinden tasarruf sağlayacaktır, bu nedenle çok yüksek tekrarlanabilirliğe sahip olduğundan, kenar her gittiğinde takımı sıfırlamanız gerekmeyecektir.

Köşe radyüslü veya pah hazırlığı olan bir frezeyi ne zaman kullanırım?

Köşe yarıçapı veya pah hazır kenar geometrisi, zor malzemeleri işlerken şiddetle tavsiye edilen bir takımın kenarını güçlendirmeye yardımcı olur. Kenar hazırlığını kullanarak, standart bir keskin kenar kullanırken kolayca olabileceği gibi aletin ufalanmasını önleyebilirsiniz. Kenar kırılmıyorsa daha tutarlı olduğu için daha kararlı bir kesme kenarı oluşturacaktır. Daha az ufalanma veya kırılma olasılığı olduğunu bilerek aletleri daha fazla zorlayabildiğiniz için döngü sürelerini büyük ölçüde azaltabilir.

Add a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *